444 7 311

Sosyal Medyada Biz}

GÜLHAN DOĞAN HUZUREVİ
GÜLHANDOĞAN HUZUREVİ WEB SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.
TÜMÜNÜ GÖR

Sürekli yorgunsanız dikkat..!

Sürekli yorgunsanız dikkat..!

Sürekli yorgunluk konusunda Dr. Aydın Şener, Hepatit C’nin Avrupa’da ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade ederek, “En yaygın karaciğer hastalıklarından biri olmasına rağmen henüz bu hastalığın bir aşısı yoktur. Hepetit C virüsü taşıyan kişilerin %60 ile %80’inde hiçbir belirti görülmez. Hepatit C kan dokunması yoluyla bulaşır. Kronik evrede en yaygın belirti yorgunluktur” dedi.

HEPATİT TÜRLERİ

O, sık rastlanan bir hastalık.

Hepatit C virüsü Avrupa’nın yatsıdığı ancak engel olamadığı büyük sorunlarından biridir. Bu virüs toplum saglığı bakımından yüksek yaygınlık kazanan uzun süreçli ve önceden tamin edilemeyen rahatsızlık ilerlemesi, ihtiyar çoğunluk ve alçak tanı ile tedavi değerleri nedeniyle sinsi bir hastalık olarak değerlendirilir.  Hepatit C virüsü, karaciğeri etkileyen virüs enfeksiyonları alanına dâhil olduğundan, Hepatit C virüse bağlı en yaygın karaciğer hastalıklarından biri olmasına rağmen henüz çözümsel bir aşısı bulunamamıştır. Kronik Hepatit C uzun vadeli büyük sağlık sıkıntıları ile sonuçlanabilir. Hastaların yaklaşık olarak %30’unda siroz ve karaciğer kanseri dâhil ilerleyen karaciğer hastalığı gelişir. İlk altı ayda yahut akut evrede hiçbir belirti oluşmayabilir ve çoğu hasta Hepatit C’ye yakalandığını uzun yıllar boyunca fark etmeyebilir. Bu açıdan sorunsalları düşünüldüğünde halkın bilgilendirilmesi bu rahatsızlığın çözümünde büyük rol oynar. Öte taraftan ülkemizin tıp alanında gerçekleştireceği labaratuvar çalışmaları, hastalığın durdurulmasının yolunu açmaktadır.

‘SÜREKLİ YORGUNUM’ DİYORSANIZ DİKKAT

İç Hastalıkları Endokrinoloji ve…

Hastalığın yaygın belirtileri arasında hızlı kilo vermek, iştahsızlık, kemik ağrıları, bunaltı, solunum yolu rahatsızlıkları, dikkat dağınıklığı, gerginlik ve karaciyer ağrıları vardır. Hepatit C virüsünü vücudunda taşıyan bireylerin yüzde atmışı ve yüzde sekseni için bir belirti taşımaz. Bu virüs kan yoluyla bulaşır. 90’lı yıllarda mevcut kan stoklarında bir inceleme yapılmaması sonucu olarak bu virüs yalnızca organ nakilleri sırasında, ameliyat esnasında bulaşıyordu. Çağımızda ise bu hastalık ilaç kullanımında önemli bir rol oynayan iğne gibi araçların başkaca insanlar tarafından kullanılıyor oluşudur.  Hal böyle olunca virüs birçok kişiye bulaşmıştır. Aynı zamanda günlük kullanımda sık başvurduğumuz diş fırçaları, jilet, bedenin çeşitli noktalarına deri altından geçmek suretiyle takılan bir takım aksesuarlar ve dövmeler, ayrıca dogru temizlenmemiş çeşitli malzemelere maruz bırakılan kişiler, bu rahatsızlığın taşıyıcı kişileri oluvermekteler. Hepatit C virüsü taşıyıcı olan kimseler, kan akışı meydana getiren durumlarda, ameliyatlar, yaralanmalar, deri rahatsızlıkları gibi vakalarda dikkatli olmalılar. Bu nedenle kişiler yaşadıkları sağlık sorunlarını ertelemeden gerekli sağlık kurumlarına uğramayı ertelemek göz etmeyerek gerçekleştirmektedirler.

30 Eylül 2015
3.507 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN