444 7 311

Sosyal Medyada Biz}

GÜLHAN DOĞAN HUZUREVİ
GÜLHANDOĞAN HUZUREVİ WEB SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.
TÜMÜNÜ GÖR

Bunama Nedir? Demans

Bunama Nedir? Demans

Bunama Nedir?

Bunama nedir?

Halk arasında bunama adı verilen demans kelimesi, Latince’deki kullanım biçimiyle “yerleşmiş, varolan, edinilmiş olan zihnin sonradan yitirilmesi” anlamını taşımaktadır. Beyin, bilgi, davranış ve yaşamı sürdürme konularında yetersiz kalır, alışılmış aktiviteler zorlanarak gerçekleştirilir ya da hiç gerçekleştirilemez hale gelir.

Görülme sıklığı nasıldır?

Bunama yaşlı erişkinlerin ortak bir bozukluğudur, 65 yaş üstü %10’dan fazla insanı etkilemektedir. Artan yaşam beklentisi, yaşlı nüfusta artış sağlamış, bu da bunama sıklığında dramatik bir artışa neden olmuştur.

Bunamanın en sık nedeni olan Alzheimer Hastalığının (AH) ortaya çıkış sıklığı 65 yaşından sonra her 5 yılda 2 katına çıkar ve 85 yaşından sonra neredeyse %50’yi bulur. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre halen dünya çapında 20 milyon bunama hastası vardır. Amerika’da AH’nın yıllık tedavi maliyetinin 100 milyar $ olduğu tahmin edilmektedir. İleri yaşın bilişsel değişikliklerle birlikteliği iyi bilinmektedir, genelde hafiftir ve bireyin alışılmış günlük yaşam aktivitelerini etkilemesi beklenmemelidir.

Bunama nedenleri nelerdir?

Bunama, henüz nedeni tam olarak aydınlatılamayan şekilde beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ölmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hücre ölümüyle birlikte beyin yavaş olarak büzüşmeye başlar.

Bunamanın risk faktörleri nelerdir?

En önemli risk faktörleri; yaş, geçmişte depresyon geçirme, damar hastalıkları (kalp krizi, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği), geçmişte ciddi kafa yaralanmaları, düşük eğitim düzeyidir. Çok nadiren (%5) ırsi formları görülmektedir.

Bunamanın çeşitleri var mıdır?

Bunamanın birçok tipi vardır. Alzheimer hastalığı bunama vakalarının %50-70’ini oluşturur ve bunamanın en sık nedenidir. Kısa dönemli bellek kaybı Alzheimer hastalığının ana özelliğidir. Bu, günlük yaşantıya yeni konuların unutulması, soruların tekrarlanması ve randevuların kaçırılması şeklinde yansır. Bellek bozukluğuna çoğunlukla araç sürme, alışveriş yapma, bütçe yapma ve yemek pişirme gibi yürütücü işlev bozuklukları da eşlik eder ve bu günlük yaşam aktivitelerinde ilerleyici bozulmadan sorumludur. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte, konuşma bozukluğu, yol bulamama, hesap yapamama ortaya çıkar. Alzheimer hastalığı ilerleyici özürlülük, bağımlılık ve sonunda ölüme neden olur. Ortalama sağkalım 10 yıldır, ancak 20 yıl yaşayan hastalar da vardır.

Tanısı nasıl konur?

Bunama tanısında anahtar bilgi, anlama ve idrak etme yeteneğindeki yıkımın günlük aktiviteleri engelleyecek kadar ileri derecede olup olmadığıdır. Tanı; mevcut problemin değerlendirilmesi; hastayı iyi bilen bir kişiden bilgi edinilmesi; fizik ve nörolojik muayene ve hastanın bilişsel, davranışsal ve işlevsel durumunun değerlendirilmesi ile konulur. Unutulmamalıdır ki bunama bir klinik tanıdır.

Tedavisi nasıldır?

Bunamanın tedavisi geniş kapsamlı ve uzun solukludur. Hastalıktan korunmak için genel sağlığa dikkat edilmelidir. Tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği gibi kalp hastalığı riskleri bunama için de risk faktörleri olduğu için kontrol altına alınmalıdır. Zihinsel aktivite yapılmalı, bulmaca, sudoku çözülmeli, kitap okunmalıdır. Düzenli yürüyüş yapılmalı ve dengeli, düzenli beslenilmelidir. Depresyon gibi psikiyatrik hastalıkların tedavisinde hassas olunmalıdır. En önemlisi, unutkanlık olduğu zaman “yaşlılıktır” demeyip bir hekime başvurmalıdır.

bunama-demans

15 Eylül 2015
4.620 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN